motto

Ćwiczenia taktyczno-bojowe "ZIELONKA 2018"

17 października 2018 r. przeprowadzone zostały ćwiczenia taktyczno-bojowe pod hasłem „ZIELONKA 2018” mające na celu doskonalenie umiejętności realizacji zadań ratowniczo gaśniczych przez jednostki Ochotnicze oraz Państwowe Straży Pożarnej. Komenda Powiatowa PSP w Brzesku jako organizator ćwiczeń przygotowała dla ćwiczących następujące pozoracje.

Założenie nr 1.
Na terenie hali sportowej ZSP nr 2 w Brzesku przy ul. Piastowskiej podczas rozgrywek sportowych jeden z kibiców rzuca w stronę trybun przeciwnej drużyny opakowanie z nieznaną substancja uderzając w głowę jednego z uczestników spotkania który doznaje urazu, kolejny kibic podnosi opakowanie odrzucając je w trybuny. Z opakowania wydostaje się proszek który rozsypuje się na trybunach. Po kilku sekundach uczestnicy spotkania odczuwają silny zapach powodujący duszność, ból, pieczenie skóry, a część z osób traci przytomność.

Powstaje panika która powoduje dodatkowe zagrożenie dla uczestników spotkania.

Przybyłe na miejsce ćwiczeń zastępy miały za zadanie opanowanie tłumu, przeprowadzenie segregacji osób poszkodowanych, wykonanie dekontaminacji, oraz udzielanie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy osobom poszkodowanym. W ćwiczeniach uczestniczyły zastępy KP PSP Brzesko, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Tarnów 1”, OSP z terenu powiatu: Jadowniki, Szczepanów, Dębno, Poręba Spytkowska, Tymowa, Uście Solne oraz Zespół Ratownictwa Medycznego w Brzesku.

Założenie nr 2.

Na terenie Nadleśnictwa Okocim powstał pożar lasu który stwarza bezpośrednie zagrożenie dla budynku Okocimskiego Klubu Sportowego oraz intensywnie się rozprzestrzenia w kierunku miasta. Przybyły na miejsce jednostki ochrony przeciwpożarowej w celu likwidacji zagrożenia decydują się na pobór wody z rzeki Uszwica oraz przetłaczanie jej na odcinku blisko 600 m. W ćwiczenie zaangażowane były zastępy JRG Brzesko, JRG Tarnów + kontener wężowy, JRG Dąbrowa Tarnowska, OSP Czchów, Szczurowa oraz Gnojnik.

W ramach przeprowadzonych ćwiczeń zacieśniła się współpraca z jednostkami OSP z terenu powiatu brzeskiego oraz pozyskano ogromną wiedzę i doświadczenie jak reagować w przypadku wystąpienia ewentualnego zagrożenia.

Szczególnie podziękowania należą się dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku za wszelka pomoc, zaangażowanie, oraz udostępnienie terenu celem przeprowadzenia powiatowych ćwiczeń dla jednostek ochrony przeciwpożarowej.