» Imprezy masowe
» Odbiory obiektów
» Bezpieczne wakacje
» Bezpieczne ferie
» Bezpieczeństwo nad wodą
» Ratownictwo przedmedyczne
» Jak zachować się podczas    wypadku

Porady Straży > Bezpieczeństwo nad wodą

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą

Aby kąpać się bezpiecznie korzystajmy jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Jest nim z całą pewnością basen miejski, ze ściśle określonymi głębokościami wody, zabezpieczony przez wykwalifikowanych ratowników.
Za bezpieczne mogą być uważane także stawy, jeziora, zalewy i rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli, gdzie opiekę nad pływającymi sprawują ratownicy WOPR-u. Przed wejściem do innych niestrzeżonych zbiorników wodnych sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna. Często nawet po kilkunastu godzinach miejsce doskonale znane wcześniej zmienia się. Najczęściej dzieje się tak w przypadku kąpielisk usytuowanych wzdłuż biegu rzek. Przepływająca woda potrafi wymyć piasek z dna, nanieść duże gałęzie, pnie drzew lub spowodować znaczne, choć niewidoczne obniżenie lustra wody. Każde wejście do nie zbadanego akwenu może grozić bardzo przykrymi konsekwencjami.
Dzieci nie umiejące pływać, nie powinny wchodzić do takiej wody, w której nie czują pod stopami gruntu. W przeciwnym wypadku zmęczone zabawą nie mają możliwości aby stanąć, zaczerpnąć powietrza i odpocząć.
Stawianie w pobliżu zbiorników wodnych tablic z przekreśloną sylwetką pływaka nie jest wymysłem ludzi dorosłych mającym na celu uniemożliwienie dzieciom kąpieli. Zakazy pływania mają zwrócić waszą uwagę i pobudzić do myślenia o własnym bezpieczeństwie. Największą liczbę kontuzji zakończonych trwałymi urazami głowy i kręgosłupa, a często utonięciem spotykamy w przypadku skoków do płytkiej wody. Z tego względu ten rodzaj zabawy zarezerwowany jest wyłącznie dla dzieci umiejących doskonale pływać. Przy każdym skoku, im głębsza woda - tym ryzyko obrażeń mniejsze. Odradzamy jednak młodym adeptom pływania skoków do wody na głowę, szczególnie gdy nie odbywa się to pod czujnym okiem wykwalifikowanego opiekuna.
W czasie zabaw w wodzie niedopuszczalne jest wzajemne podtapianie, przytrzymywanie głowy kolegi pod wodą, popychanie, wrzucanie tych, którzy nie mają ochoty na kąpiel, namawianie i prowokowanie słabiej pływających do wypraw na naprawdę głęboką wodę. Wysiłek fizyczny włożony w pokonanie kilkusetmetrowego dystansu powoduje, że często w drodze powrotnej do brzegu najsłabszemu zaczyna brakować sił. Nie można liczyć wtedy na pomoc innego równie zmęczonego kolegi.
Do tragedii wystarczy chwila dekoncentracji i zwątpienia we własne siły, skurcz powstały na skutek wysiłku lub zachłyśniecie wodą. Do wody wchodzimy najwcześniej po trzydziestu minutach od zjedzenia posiłku.
Aby uniknąć ryzyka tzw. wstrząsu termicznego należy stopniowo obniżać temperaturę ciała i zbliżać ją do temperatury wody. Odradzamy wskakiwania do wody nawet po stosunkowo krótkim przebywaniu na słońcu. Z całą pewnością bezpieczeństwo kąpiących poprawiają wszelkie nadmuchiwane zabawki pomagające utrzymać się na wodzie. Przypominamy również o obowiązku zakładania kapoków w czasie pływania kajakami, łódkami i rowerami wodnymi. Nawet w przypadku wpadnięcia do głębokiej wody kapok utrzyma nas na powierzchni do czasu nadejścia pomocy dorosłego.

Co robimy widząc, że ktoś tonie?

W żadnym wypadku nie skaczemy do wody aby go ratować, chyba, że głębokość jest na tyle mała, że dotykamy swobodnie nogami dna, a sama woda sięga nam do piersi.
W każdym innym przypadku należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie kogoś dorosłego, na przykład będącego w pobliżu wędkarza.
Tonącemu można podać z brzegu długi kij, tyczkę, wiosło, wędkę, rzucić koło ratunkowe lub nadmuchaną zabawkę. Brak umiejętności ratowania tonących skutkuje najczęściej ofiarami wśród osób usiłujących udzielić tonącemu pomocy.
Prosimy o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw nad wodą2007-2012 Komenda Powiatowa Państwej Straży Pożarnej w Brzesku.
www.straz.brzesko.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt, oskryptowanie, realizacja: ZETO S.A. Oddział w Brzeskustatystyka