» Strona główna
» Akcje ratownicze
» Komunikaty i ogłoszenia
» Statystyka
» Prognoza pogody

AKTUALNOSCI
Działalność Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku w 2009 roku

opublikowano: 18-styczeń-2010
Szanowni sympatycy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku


Organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczo gaśniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych, lub likwidacji miejscowych zagrożeń należy do statutowych działań Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP. Mając na względzie wysokie zainteresowanie prowadzonymi przez Nas działaniami ratowniczo - gaśniczymi w przedmiotowym tekście dokonałem skrótowego podsumowania minionego roku.

W roku 2009 na terenie Powiatu Brzeskiego odnotowano rekordową ilość zdarzeń. Jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu brzeskiego wyjeżdżały łącznie 1034 razy uczestnicząc w 205 pożarach, 822 miejscowych zagrożeniach i 7 alarmach fałszywych. Najtrudniejszym okresem minionego roku była końcówka miesiąca czerwca. Wówczas teren powiatu nawiedziły intensywne opady deszczu. W przeciągu zaledwie jednego tygodnia odnotowano ponad 200 interwencji związanych z usuwaniem skutków wystąpienia gwałtownych opadów oraz burz. Działania jednostek straży pożarnych polegały głównie na wypompowywaniu wody z zalanych budynków mieszkalnych i piwnic, usuwaniu drzew, konarów i gałęzi z ciągów komunikacyjnych. W celu zapoznania się z pozostałymi zdarzeniami odsyłam chętnych do zakładki Akcje Ratownicze. Praktycznie w większości działań JRG była wspomagana przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Częsty i fachowy udział tych jednostek, w działaniach ratowniczo gaśniczych świadczy o znacznej mobilności i wysokim poziomie wyszkolenia, zdobytym między innymi na kursach organizowanych przez tut. komendę. Oczywiście pragniemy podziękować wszystkim druhom za aktywny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych zwłaszcza, że akcje są coraz bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Również w pozostałych dziedzinach życia strażackiego Nasza jednostka nie próżnowała. Strażacy na bieżąco prowadzili ćwiczenia taktyczne, podnosili sprawność fizyczną poprzez udział w wielu zawodach sportowych, m.in. w IV Ogólnopolskim Turnieju Czterech Wspinalni, w XXVI Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym, w II Mistrzostwach Polski Strażaków PSP w Maratonie MTB czy I Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników. W ramach promowania zasad bezpieczeństwa pożarowego załoga JRG prowadziła prelekcje oraz pokazy specjalistycznego sprzętu ratowniczo gaśniczego. Strażnicę JRG w 2009 roku odwiedziło ponad 700 osób. Ponadto przeprowadzono wyjazdowe spotkania z młodzieżą i dziećmi tj.: w Brzesku z okazji Dnia Dziecka; w Dębnie w ramach akcji „Tobie chcę pokazać świat”; w Jadownikach, Sterkowcu, Szczepanowie coroczny pokaz strażacki oraz festynach rodzinnych osiedla Brzezowieckie i Kościuszki. Pomimo powszechnie panującego kryzysu rok 2009 pod względem doposażenia sprzętowego okazał się łaskawy. Na wyposażeniu Jednostki znalazł się skokochron dopuszczający ewakuację z wysokości 16 m oraz namiot pneumatyczny poprawiający skuteczność działań ratowniczych np. w medycznym zdarzeniu masowym.

Na koniec w imieniu Naszej Jednostki składam serdeczne podziękowania za życzliwość i współpracę wszystkim sympatykom ochrony przeciwpożarowej. Nich Nowy 2010 Rok obfituje w szczęśliwe doznania osobiste, pozwoli spełnić zamierzenia zawodowe i społeczne.

Ze strażackim pozdrowieniem

st.kpt. Jacek Ryncarz

GALERIA - Działalność JRG w 2009 r
opublikowano:18-styczeń-20102007-2012 Komenda Powiatowa Państwej Straży Pożarnej w Brzesku.
www.straz.brzesko.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt, oskryptowanie, realizacja: ZETO S.A. Oddział w Brzeskustatystyka