» Strona główna
» Akcje ratownicze
» Komunikaty i ogłoszenia
» Statystyka
» Prognoza pogody

AKTUALNOSCI
Gdy zimno, to grzać trzeba - apelujemy o rozwagę wszystkich tych którzy nie chcą jeszcze udać się do nieba!!!

opublikowano: 10-październik-2012
Sezon grzewczy, co roku okres zwiększonej ilości pożarów oraz przypadków zatruć tlenkiem węgla. Pożary bardzo często wybuchają w blokach, mieszkaniach budynków wielorodzinnych, domach jednorodzinnych oraz budynkach gospodarstw indywidualnych i drobnych zakładach wytwórczych, pociągając za sobą dużą liczbę ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych.
Najczęstszymi przyczynami powstania pożarów w okresie zimowym są:

1.Nieostrożne obchodzenie się z ogniem otwartym, w tym palenie papierosów (szczególnie przed zaśnięciem).

2.Niewłaściwe i nieostrożne użytkowanie urządzeń grzewczych.

3.Pozostawienie bez dozoru włączonych urządzeń elektrycznych nieprzystosowanych do pracy całodobowej.

4. Ukryte wady urządzeń grzewczych.

5.Niefachowe przeróbki oraz brak konserwacji instalacji i urządzeń elektrycznych.

Dodatkowo zagrożenie potęgują stwierdzone przypadki utrudnień w prowadzeniu działań ratowniczo gaśniczych polegające między innymi na:

1.Braku możliwości dojazdu do obiektów, osiedli i przysiółków, co jest spowodowane nadmierną ilością zalegającego na drogach śniegu.

2.Źle zaparkowanymi pojazdami, które w połączeniu z zalegającym śniegiem uniemożliwiają dojazd ciężkiego sprzętu ratowniczego, (samochody ratowniczo-gaśnicze, podnośnik SHD 24 do prowadzenia ewakuacji z wysokości).

3.Zasypanymi, a zarazem niedostępnymi hydrantami zewnętrznymi, co wyklucza szybkie zaopatrzenie w wodę i ogranicza skuteczność działań ratowniczo gaśniczych.

Wymienione przyczyny powstawania pożarów oraz utrudnienia w ich zwalczaniu powtarzają się od lat.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku apeluje o zwrócenie uwagi na podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego, podczas dogrzewania pomieszczeń oraz rozważne parkowanie pojazdów i odśnieżanie, co pozwoli cieszyć się własnym bezpieczeństwem.

!!! PAMIĘTAJ !!!

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy bezwzględnie dokonać przeglądów instalacji i urządzeń grzewczych, przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.
Czynności te przeprowadzają kominiarze, w przypadku przewodów kominowych, a także specjalistyczne serwisy w przypadku instalacji gazowych, kotłów opalanych paliwem stałym, olejem opałowym i gazem.


2007-2012 Komenda Powiatowa Państwej Straży Pożarnej w Brzesku.
www.straz.brzesko.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt, oskryptowanie, realizacja: ZETO S.A. Oddział w Brzeskustatystyka