» Strona główna
» Akcje ratownicze
» Komunikaty i ogłoszenia
» Statystyka
» Prognoza pogody

AKTUALNOSCI
Wymagania odnośnie stosowania czujek tlenku węgla.

opublikowano: 09-listopad-2012
Detektory tlenku węgla są produkowane przez bardzo wielu wytwórców.
Urządzenia te przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności tlenku węgla. W przypadku wykrycia niebezpiecznego stężenia czadu w czujce powinien automatycznie uruchomić się wbudowany sygnał akustyczny oraz optyczny. Najlepiej jeżeli urządzenia te zasilane są przez baterie. Gwarantuje to kompleksową ochronę niezależnie od napięcia w sieci. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w czasie awarii zasilania występuje, bardzo duża liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla. W celu zapewnienia prawidłowej i ciągłej pracy wskazane jest, żeby czujka sygnalizowała stan rozładowania baterii.
Żeby mieć pewność, iż zakupiony przez nas wyrób będzie działał prawidłowo i został wykonany z zapewnieniem najwyższych standardów procesu technologicznego, nie wystarczy samo oznakowanie wyrobu znakiem CE. Oznaczenie CE informuje o tym, że dane urządzenie jest dopuszczone do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej, nie potwierdza jednak spełnienia wymagań aktualnej na terenie naszego kraju normy europejskiej PN-EN 50291-1:2010 Urządzenia elektryczne do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych – Część 1: Metody badań i wymagania.
Ważne jest aby czujka posiadała znak zgodności z normą – potwierdzenie to jest wydawane przez certyfikowane jednostki badawcze.
Detektory tlenku węgla nie posiadające zgodności z normą PN-EN 50291-1:2010 nie dają gwarancji niezawodności i prawidłowego dozoru pomieszczeń mieszkalnych.

Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
st. kpt. Władysław Świder
2007-2012 Komenda Powiatowa Państwej Straży Pożarnej w Brzesku.
www.straz.brzesko.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt, oskryptowanie, realizacja: ZETO S.A. Oddział w Brzeskustatystyka